Z udziałem Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Iwony Solisz miało miejsce podsumowanie programu polegającego na pomocy finansowej z Gminy Brzeg dla wspólnot mieszkaniowych i mieszkańców posiadających lokalne w zabytkowych budynkach na terenie miasta. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak uruchomił w tym roku przedsięwzięcie, w ramach którego środki przekazano 7 wspólnotom mieszkaniowym. Wśród nich znalazły się takie perełki zabytkowej miejskiej architektury, jak ulegające dewastacji słynne średniowieczne kamienice przy ulicy Dzierżonia. Miasto przeznaczyło na ten cel blisko 600 tysięcy złotych.
– Teraz widać, że są to obiekty pochodzące z XV wieku – pokazywał fasady budynków Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak – Z mocno zdewastowanych i zagrożonych dalszą ruiną budynków udało nam się wspólnymi siłami przekształcić je w zabytkowe wizytówki naszego miasta. Prace pozwoliły nie tylko na ukazanie gotyckich elementów i detali architektonicznych, ale także poprawiły estetykę centrum miasta. Dzisiaj miejsce to ponownie znajduje się na trasie wybieranej przez miejskich przewodników, którzy pokazują turystom i gościom odwiedzającym Brzeg zabytkowe walory naszego miasta.
Pod wrażeniem prac była także Iwona Solisz. Opolska Wojewódzka Konserwator Zabytków podkreślała, iż wyraża podziw dla determinacji i zaangażowania, z jakim władze Brzegu przystąpiły do ratowania i jednoczesnego inwestowania w zabytkową substancję miasta.
– Są to jedne z najładniejszych obecnie i najciekawszych pod względem architektonicznym obiekty zabytkowe Brzegu – ocenia pani konserwator. Zapewniła także o dalszej współpracy na rzecz kolejnych remontów zabytków na ternie Gminy Brzeg.
Warto zapamiętać, że uruchomiony w tym roku program dotacji ze środków samorządowych na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy obiektach zabytkowych wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków objął 7 kamienic: w jednej przygotowano dokumentację na remont (kamienica na rogu ul. Jabłkowej i Długiej – XIII wieczna najstarsza w mieście) oraz 6 kamienic, które zostały remontowane (w tym właśnie 3 piętnastowieczne kamienice przy ul. Dzierżonia).
Gotowa jest już kolejna edycja programu. Dofinansowanie ma trafić do kolejnych wspólnot mieszkaniowych w 2017 roku.
Odnawiany jest także zabytkowy XIX wieczny pałac, w którym mieści się Miejska Biblioteka Publiczna. Zakres prac jest rozległy i obejmuje konserwację murów biblioteki oraz wnętrza. Są to pierwsze tak poważne prace od pięćdziesięciu lat. Roboty już trwają i zakończą się w 2017 roku. Prace mają kosztować ponad 2,3 mln złotych. Natomiast kwota dofinansowania wyniesie ponad 1,7 mln złotych i jest to pomoc z uchwalonego przez Radę Ministrów Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa, w ramach poprawy infrastruktury bibliotek na lata 2016-2020. Wkład własny Gminy Brzeg sięgnie 579 tysięcy złotych.
Zdjęcia sprzed remontu są autorstwa pana dr Andrzeja Peszko, historyka z UM w Brzegu, kierownika Biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki
Tekst i zdjęcia: UM