Pocztówki odkurzone cz. 13

Brzeg – piękne miasto ogrodów

Brzeg – piękne miasto ogrodów

Kolejna widokówka naszego cyklu powtarza motyw poprzedniej, czyli most odrzański, ujęty z nieco innej perspektywy, przypuszczalnie z piętra jednej z kamienic przy placu Bramy Odrzańskiej. Napis pod zdjęciem pozwala przypuszczać, że widokówka pochodzi z lat 20-tych lub 30-tych ubiegłego stulecia, choć samo zdjęcie mogło zostać wykonane wcześniej.

Z ułożenia cieni i faktu, że na moście nie ma ruchu, można z kolei wnioskować, że zdjęcie wykonano wczesnym rankiem. Nieco na lewo od przeciwległego przyczółka można dostrzec rowerzystę oraz jeszcze jeden interesujący szczegół – podniesiony szlaban koło domku celnego.

Tekst oryginalny

Napisy
Die schöne Gartenstadt Brieg
Oderbrücke
Echte Photographie
Verlag Walter Westphal, Brieg – Ruf 1132

Stempel pocztowy
Brieg (..)
24.10.42 (..)

Frau Anna Reiff
Aichhalden, Wttbg. (Württemberg)
Kr. (Kreis) Rottweil a.N. (am Neckar)

Karl Reiff
Oberw. d. Gend. (Oberwachtmeister der Gendarmerie)
Gend.-Schule (Gendarmerie-Schule) Kl. (Klasse) 2
Brieg

Wiadomość
24.10.42

Mein Liebes!

Ja was ist denn kaput (powinno być: kaputt)? Die letzte Post von dir, den Brief vom 13.10., bekam ich am letzten Donnerstag. Heute ist aber schon Samstag. Hast du meinen Brief nicht bekommen? Oder bist du mir böse, weil ich Geld brauche? Also mein Schatz, morgen sind es noch 31 Tage. Du glaubst ja nicht, wie ich und auch alle, die hier sind, sich freuen, wenn wir hier rauskommen. Heute haben wir 2 Prüfungsarbeiten geschrieben. Am Montag folgen nochmals 3 und dann ist das Meiste geschafft. Ob ich in die mündliche Prüfung komme, weiß ich noch nicht. Also mein Schatz, laß bald wieder etwas hören. Es klingt wie eine Sage, sind nur noch 31 Tage. Gruß u. (und) Kuß, d. (dein) Karl. Auf Wiedersehen.

pocz13.3
Tłumaczenie

Napisy
Brzeg – piękne miasto ogrodów
Most odrzański
Prawdziwa fotografia
Wydawnictwo Walter Westphal, Brzeg – Tel. 1132

Stempel pocztowy
Brieg (..)
24.10.42 (..)

Pani Anna Reiff
Aichhalden, Wirtembergia
powiat Rottweil nad Neckarem

Karl Reiff
Starszy wachmistrz żandarmerii
Szkoła Żandarmerii, Klasa 2
Brzeg

Karta pocztowa
Oryginalny druk: Reinicke & Rubin, Magdeburg, 1909

Stempel pocztowy:
Brzeg, (reszta zatarta)
24.10.42, (reszta zatarta)

Wiadomość
24.10.42

Kochanie!

Co jest nie tak? Ostatnią wiadomość od ciebie, list z 13.10., otrzymałem w ostatni czwartek. Dziś jest już jednak sobota. Czyżbyś nie otrzymała mojego listu? A może gniewasz się, że potrzebuję pieniędzy? Kochanie, od jutra pozostało już tylko 31 dni. Nie uwierzysz, jak bardzo wszyscy się już cieszymy, kiedy w końcu będziemy mogli stąd odejść. Dziś pisaliśmy 2 prace egzaminacyjne. W poniedziałek będą jeszcze 3 i wtedy większą część będziemy już mieć za sobą. Nie wiem jeszcze, czy będę miał egzamin ustny. Tak więc kochanie, daj o sobie znać. Jak bajka w uszach brzmi, już tylko 31 dni. Pozdrowienia i pocałunki, twój Karl. Do widzenia.

pocz13.2

Próba interpretacji

Starszy wachmistrz żandarmerii, odbywający przypuszczalnie jakieś szkolenie w brzeskiej szkole żandarmerii, pisze list do żony. Wspomniana szkoła mieściła się w kompleksie budynków przy ul. Kamiennej, zajmowanym dziś przez warsztaty ZSZ nr 1 i została utworzona przypuszczalnie pod koniec lat 30-tych. Żandarmerie, czyli krajowe policje „wiejskie”, zostały w r. 1936 scalone i podporządkowane centralnym organom bezpieczeństwa. Formacja ta dopuściła się licznych zbrodni wojennych na terenach okupowanych.

Zdaje się, że pobyt w Brzegu nie był dla uczestników szkolenia powodem do zadowolenia i być może próbowali to w jakiś sposób „uśmierzyć”, przez co pojawiły się wspomniane problemy finansowe.

Redakcja i tłumaczenie: Dziedzic Pruski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.