Pocztówki odkurzone cz. 18

poczt18_1

Kolejna wojenna widokówka przedstawia żołnierzy, pacjentów brzeskiego lazaretu zapasowego, pozujących do zdjęcia z ulepionym przez siebie bałwanem¨ na tle zimowego krajobrazu. Trudno powiedzieć, o jaki szpital chodzi i gdzie wykonano zdjęcie, widać tylko, że gdzieś w parku. Wraz z wybuchem wojny lazarety zapasowe były tworzone w szpitalach garnizonowych – w Brzegu były to budynki dzisiejszego urzędu miasta i komendy policji, a także w zaadaptowanych na ten cel budynkach, zwykle szkołach – w Brzegu zaraz na początku wojny utworzono taki szpital w „starym ogólniaku”, również w PS nr 5 i chyba innych, a także w hotelach i gospodach – np. w gospodzie Bergela czy „Domu Niemieckim” przy Wrocławskiej, później w tym miejscu był słynny bar „Krakus”. Brzeskie lazarety przylegały więc do plant, które służyły za miejsce do spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Tekst oryginalny

Stempel
S.B. (Soldatenbrief) Reservelazarett Brieg

Stempel pocztowy
Brieg, Bz. (Bezirk) Breslau 10.03.16. 8-9 V. (Vormittags)

Wiadomość
Feldpost

Herrn
Robert Standke
Dresden A
Ranenstr. 23

Brieg, den 9. III. 16

Lieber Robert!

Muß doch auch wieder mal etwas hören lassen. Wie geht es Dir noch, hoffentlich bist Du wohlauf und immer noch in Zivil! Mir geht es ja hier immer noch leidlich gut. Wie gefällt Dir umstehende Schneeaufnahme? Viele herzl. (herzliche) Grüße sende Dir nebst Deiner Braut, Dein Eugen.

poczt18_2

Tłumaczenie

Stempel
List Żołnierski, Lazaret Zapasowy Brzeg

Stempel pocztowy
Brzeg, Rejencja Wrocław, 10.03.16. 8-9 V (widokówkę wysłano między ósmą i dziewiątą rano)

Wiadomość
Brzeg, dnia 9. III. 16

Drogi Robercie!

Muszę znów dać o sobie znać. Jak Ci się wiedzie, mam nadzieję, że dobrze i że wciąż jesteś jeszcze w cywilu. Mnie wciąż powodzi się tu wcale dobrze. Jak podoba Ci się fotografia w śniegu na odwrocie? Wiele serdecznych pozdrowień dla Ciebie i Twej narzeczonej przesyła
Twój Eugen.

Próba interpretacji
Tekst raczej banalny. Poczta polowa podlegała oczywiście cenzurze – początkowo kontrolowano wybrane losowo przesyłki, później cenzura nasilała się. Wyrażona tu nadzieja, że adresat wciąż jest w cywilu, mogła zostać uznana za defetyzm, ale kartka chyba jednak nie była cenzurowana.

Redakcja i tłumaczenie: Dziedzic Pruski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.