ZWIEDZANIE

Źródło: http://www.wodip.opole.pl/opolszczyzna/gminy/brzeg/g3brzeg/piastowie/brzeg.htm

Źródło: http://www.wodip.opole.pl/opolszczyzna/gminy/brzeg/g3brzeg/piastowie/brzeg.htm

Brzeg zwiedzać można na wiele sposobów – np. z przewodnikiem. Jeśli jednak lubicie sami odkrywać zakamarki miast, polecamy na dobry początek kilka tras. Trzy pierwsze pochodzą z książki: ” Brzeg. Legendarny. Tajemniczy. Twój” – Ewy Fonfary. Są to propozycje autorskie, stworzone na potrzeby książki, szczególnie trzecia trasa jest z książką ściśle związana. Sami zdecydujcie, którą drogą pójdziecie…

Przewodnicy miejscy:

Pani Maria tel. 518 912 315
Pan Tadeusz tel. 602 558 469
Pan Marian tel. 607 374 888

Trasa nr 1: Szlak tajemniczych figur i rzeźb

1. Figura mnicha na Mlecznej – ten mnich to wiecznie pijany syn karczmarza o czym przeczytać można w książce „Brzeg. Dotknij legendy”. Podobno od czasu do czasu schodzi z postumentu i spaceruje po rynku.

2. Kapelusz Fryderyka na Reja – szukaj uważnie, kamień z kapeluszem znajduje się na środku jezdni przy skrzyżowaniu z ulicą Zakonnic.

3. Głowy na Młynarskiej – to bardzo ładna kamieniczka, której górny fresk ozdobiony został kamiennymi głowami. Legenda mówi, że to głowy rozkrzyczanych przekupek.

4. Głowa Maura na mennicy – mieszkańcy Brzegu kłócą się, czy Maur to, czy może Murzyn. Głowa jest już bardzo zatarta przez czas i zupełnie nie wiadomo, skąd się tam wzięła i dlaczego. Podobno w dawnych czasach w mennicy pracowali Murzyni, stąd rzeźba ma o nich przypominać.

5. Balkon Fryderyka na Rynku – to niewielka pozostałość po wspaniałej kamienicy, dawnej komendantury, z której Fryderyk Wielki rzucał ziemniakami w zgromadzonych mieszczan. Wychodząc z ulicy Garbarskiej na Rynek zerknij na krzywą wieżę ratuszową.

6. Cokół po pomniku Fryderyka Wielkiego – pozostałości po dawnym pomniku szukaj w przejściu pod wieżą ratuszową. Dawny pomnik stał na placu przed ratuszem, a postać Fryderyka wskazywała lewą ręką pole bitwy pod Małujowicami.

7. Figura świętego Józefa na rogu kamienicy przy zbiegu ulicy Jabłkowej i Rynku.

8. Elewacja kamienicy przy ulicy Jabłkowej – ta wspaniała kamienica przywołuje czasy, gdy katoliccy mieszkańcy Brzegu także chcieli zaznaczyć swoją obecność w mieście. Ich kamienice bogatymi zdobieniami pokazywały wszystkim, jakiego wyznania są właściciele oraz poziom ich zamożności.

9. Planty brzeskie – to parki powstałe na dawnych umocnieniach twierdzy, stąd ich nietypowy kształt, okalający całe ówczesne miasto. W Parku Centralnym znajdowały się niegdyś dwie rzeźby: „Chłopiec z łabędziem” i „Pijąca dziewczyna”. Dzisiaj możemy podziwiać jedną tylko. Rzeźba dziewczyny zginęła bezpowrotnie. A szkoda…

10. Tajemniczy portal na ul. Jana Pawła II– tutaj już naprawdę nic nie wiadomo. Chodzą słuchy, że właściciel tej kamienicy posiadał prywatny basen.

11. Fontanna na rondzie – w murze okalającym szkołę znajdowało się ozdobne ujęcie wody. Na starych pocztówkach wygląda jak mała fontanna, w rzeczywistości był to kranik z wodą, niemniej jednak na pewno urozmaicała ten zakątek. Niestety, gdzieś zaginęła.

12. Pomnik Trójcy Świętej – warto zwrócić uwagę na tę okazałą kompozycję rzeźbiarską, bo upamiętnia ona czasy kontrreformacyjnej pobożności z roku 1731.

13. Zamek i pies – a w zamku na wystawie w piwnicach poszukaj rzeźby psa. Nie podchodź do zamku nocą, bo wtedy wałęsa się to psisko po dziedzińcu, oczekując swojego Pana.

* * *

Trasa nr 2: Szlak miasta, którego już nie ma

1. Pomnik Marcina Lutra i kościół św. Mikołaja – Luter stał dokładnie przed wejściem bocznym do kościoła od strony południowej. Dawniej w tym miejscu były zabudowania, ale wyburzono je tworząc skwerek. Marcin Luter – zbuntowany mnich uważany jest za twórcę Reformacji, która dała początek kościołom protestanckim. Obecnie w Polsce jest tylko jeden pomnik reformatora, znajduje się w Bielsku – Białej przed ewangelickim kościołem Zbawiciela.
Dzisiaj w tym miejscu stoi pomnik papieża Jana Pawła II.

2. Kamieniczki zachodniej pierzei rynku – wyburzone po wojnie mimo możliwości renowacji. Wśród nich znajdowała się również ta najpiękniejsza „Pod pelikanem”.

3. Pomnik Fryderyka Wielkiego – w przejściu pod wieżą ratuszową po nim jedynie cokół.

4. Synagoga – dawna synagoga znajduje się na rogu ulicy Długiej i 3 Maja, zniszczona w czasie nocy kryształowej w 1938 roku została zamieniona na kamienicę mieszkalną.

5. Willa Molla – stała jeszcze w latach sześćdziesiątych, potem została zburzona. To, co pozostało z budynku to piwnice oraz fragmenty fontanny w ogrodzie.

6. Wróble Wzgórza i ulica Pańska – idąc od dołu ulicą Pańska wyraźnie widać, że mamy w Brzegu wzgórze. Dawniej tędy ciągnęły się mury miejskie.

7. Kościół zamkowy św. Jadwigi – to co widzimy obecnie to zaledwie mała cząstka całego kościoła. Przypatrz się uważnie murkom wokół zamku. To wszystko były zabudowania kościelne.

8. Loża Masońska – przepiękny budynek loży stał w miejscu dzisiejszego hotelu Best Western Plus. Ciekawe, czy nadal spotyka się tam masoneria?

9. Willa Löbbecka – przed willą znajdowała się fontanna z rzeźbą Ewy Lóbecke, a obok głównego budynku była jej pracownia. Dzisiaj wszystko, co można zobaczyć to ruina w niczym nie przypominająca tej wspaniałej budowli ze starych pocztówek.

10. Park Wolności – park powoli wraca do czasów swojej świetności. Sam park był pomysłem na zagospodarowanie terenów zielonych burmistrza Juliesz Peppela, którego imieniem zresztą został nazwany. Budynek nadleśnictwa to dawna restauracja, gdzie odbywały się liczne potańcówki, obok do dzisiaj odnaleźć można obelisk ku pamięci burmistrza Peppela.

* * *

Trasa nr 3: Szlak Straszydeł (cyt. z książki: „jest do dokładnie szlak, którym prowadziła mnie Potwora w rozdziale o duchach, duszkach i innych straszydłach…”)

1. Rynek Kaszany Dziadek – przypatrz się dobrze zamurowanym okiennicom. Tak, tak – to te same z których złośliwy Johan obrzucał przekupki zawartością swojego nocnika.

2. Ulice Reja i Młynarska – to tu wisiała kiedyś błazeńska klatka. Przechodząc, spluń przez ramię, by straszydło nie polazło za Tobą.

3. Plac Młynów – po prawej kościół pofranciszkański, który od dawna już kościołem nie jest. A na wprost Ciebie – młyny, które jeszcze nie dawno pracowały dając nam jedną z lepszych w Polsce – mąkę Brzeską. Uważnie przyjrzyj się wąskiej drodze prowadzącej przez most na Wyspę Jeżynową. To tam Klara spotykała się z Oskarem.

4. Droga do domu Klary – może to tędy Klara biegła z grobowca do swojego rodzinnego domu? Brzegiem Odry, a potem przez most do białej willi. Ty jednak bądź ostrożny, bo na pobliskim dębie… Spotkać możesz Modnisię – tajemniczą prządkę. Ostrożnie! Pod żadnym pozorem nie dotykaj jej wełny.

5. Zamek – Parkiem nad Odrą spacerujemy aż do zamku. Warto zerknąć na Bramę Odrzańską, która co prawda nie stoi na swoim dawnym miejscu, ale pomoże wyobrazić nam sobie, jak wyglądały dawne bramy miejskie. W zamku uważaj na psy, studnie i (jeśli jesteś panną na wydaniu) spróbuj odszukać tajemniczą klatkę schodową.

6. Willa Löbbecka – stojąc przed tym okazałym budynkiem spójrz w prawo – w tym małym domku mieściła się kiedyś pracownia Ewy. Zwróć również uwagę na wspaniałe platany tuż przy samej ulicy. A jeśli masz czas, obejdź willę dookoła – zobaczysz przepiękny okaz miłorzębu japońskiego rosnący w dawnym ogrodzie.
Uważaj na ducha Ewy!

7. Ulica Staromiejska – to dawna ulica Małujowicka. Któraś z kamienic to dom szewców. Straszy!

8. Ulica Dzierżonia – to dawna ulica Pawłowska. Zawsze można poszukać domu stolarza. Trudno powiedzieć, która to była kamieniczka, wiadomo tylko, że miejsce to upodobał sobie upiór.

To jeszcze nie wszystko…

Komentowanie jest wyłączone.