Pocztówki odkurzone cz. 41

Dzisiejsza widokówka przedstawia kościół św. Jadwigi w postaci, w jakiej został odbudowany w 1785 roku z ruin kolegiaty, zniszczonej podczas oblężenia w roku 1741.

Do ocalałego prezbiterium kolegiaty dobudowano krótką nawę, w której  ustawiono ołtarz, zamurowano częściowo gotyckie okna prezbiterium i przebito w nim otwór drzwiowy. Początkowo planowano także odbudowę dzwonnicy, ale z powodu braku funduszy plan ten zarzucono. Ruiny dzwonnicy rozebrano ostatecznie w XIX w. O wspomnianym planie jej odbudowy świadczy widoczny na zdjęciu boczny szczyt – w tym miejscu dzwonnica stykała się z prezbiterium. Gruntowną renowację kościoła przeprowadzono w 1908 roku – zdjęcie wykonano po jej ukończeniu.

Tekst oryginalny

Napisy
Brieg
Hedwigskirche
Potstkarte

Stempel pocztowy
Brieg Bz. (Bezirk) Breslau, 21.2.14, 6-7 N (Nachmittags)
Znaczek pocztowy
Deutsches Reich, Germania, 5 Pf. (Pfenig)

Wiadomość

Fräulein

Käte Habener

Berlin C.19.

Wallstr. 3/4

Brieg, den 21.II.14

M.l. S. (?) K. (Meine liebe Schwester (?) Käte). Soeben habe ich durch Eilboten die Glückwünsche nach E. abgesandt, sonst würden sie das Geburtstagskind morgen nicht mehr erreichen. Nach der Dr. Kapsschen Gesellschaft habe ich gestern einen Ruhetag eingeschoben, um so gestärkt heute und morgen Abend tüchtig feiern zu können. Für heute war ich sogar doppelt geladen. Du siehst also, daß auch in Kreisstädten eine nette Geselligkeit zu finden ist.

Mit herzl. (herzlichen) Grüßen, auch an die Lieben (?).

Dein tr. (treuer) Paul

Tłumaczenie

Napisy

Brzeg
Kościół św. Jadwigi
Karta pocztowa

Stempel pocztowy
Brzeg Rejencja Wrocław, 21.2.14, 6-7 (po południu)
Znaczek pocztowy
Rzesza Niemiecka, Germania, 5 fenigów

Wiadomość

Panna
Käte Habener
Berlin C.19.
Wallstr. 3/4

Brzeg, dnia 21.II.14

Moja kochana siostro (?) Kasiu! Właśnie wysłałem przez pilnego gońca serdeczne życzenia do E., gdyż w przeciwnym razie nie dotarłyby jutro na czas do solenizanta (lub solenizantki). Po towarzystwie dra Kapsa wziąłem wczoraj dzień przerwy, żebym mógł się dziś i jutro wzmocniony bawić. Na dziś miałem nawet podwójne zaproszenie. Jak więc widzisz, nawet w powiatowych miastach można znaleźć przyjemne życie towarzyskie.
Z serdecznymi pozdrowieniami, także dla (twych) kochanych.

Twój wierny Paul

Próba interpretacji

Treść wiadomości odkurzanej dziś wiadomości wydaje się co prawda banalna, niemniej wymaga pewnych wyjaśnień. Nadawca widokówki pisze przypuszczalnie do swej siostry w Berlinie i wspomina o miłym imprezowaniu w Brzegu. Wspomina także o „towarzystwie dra Kapsa”. Tego ostatniego odnajdujemy w brzeskiej książce adresowej z 1909 r. – dr Georg Kaps był lekarzem i mieszkał przy pl. Bramy Wrocławskiej 5. Jako towarzystwo należy zapewne rozumieć spotkanie towarzyskie, być może tzw. Stammtisch, czyli regularne spotkanie przy piwie w jakimś lokalu. Zdają się za tym przemawiać wspomniane dalsze imprezy.

Redakcja i tłumaczenie: Dziedzic Pruski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.